Prvok, Šampón, Tečka a Karel – recenze, hodnocení

Máte odvahu přečíst si něco od autora, který běhá nahatý na Staroměstském náměstí? První kniha známého režiséra Patrika Hartla, která poprvé vyšla r. 2012 a stala se úspěšným bestsellerem, je Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Od srdce se u její četby zasmějete a zavzpomínáte na stará dobrá školní léta. Můžete si také zkusit splnit úkoly čtyř přátel, které si zadávali, aby se necítili jako „sráči“. Pokud se vám to podaří, stanete se součástí klubu a obdržíte od autora certifikát, že nejste sráč (sračka). Zpočátku však postačí, když si přečtete jeho knihu. Stojí to opravdu za to.

Autor knihy, spisovatel Patrik Hartl, vás dostane svým rošťáckým a možná trochu dětinským, ale rozhodně ne vyčpělým humorem. Český režisér, který se věnuje psaní scénářů divadelních her a příležitostně i filmů (např. Adam a Eva), se do čtenářských duší zapsal už v r. 2012, a to právě zmíněnou knihou Prvok, Šampón, Tečka a Karel, která byla jeho literárním debutem a brzy se stala bestsellerem.

Vypráví příběh čtyř kamarádů, kteří se sejdou po dvaceti letech po maturitě. Pokládají si otázku, zda skutečně žijí tak, jak si to vysnili ve svých osmnácti letech. Samozřejmě že ne. A tak začíná série šílených situací, do kterých se hlásí dobrovolně, aby změnili svůj nudný a stereotypní život v takový, který stojí za to prožít.

Mají odvahu se změnit, zmobilizovat svoji svobodu a být zase v kůži osmnáctiletých kluků. Není to ale příběh psaný pouze pro čtyřicátníky, pobaví a inspiruje mladší i starší ročníky, kteří s ní omládnou. Pobaví i ženy, které tak jako muži musí čelit krizi středního věku. Smích je to, oč tu běží. Ale je to také román o umění lásky a odvaze vystoupit z nervy drásajícího stereotypu.

Milující tatínek od rodiny, chlapák jak má být, don Juan i pracující manžel. Každý muž se v těchto čtyř kamarádech může najít. Je to čtivé, humorné a jako vystřižené ze života.

A aby vám autor nasadil obrovského brouka do hlavy a ubezpečil vás, že děj knihy není nic neskutečného a v běžném životě neproveditelného, sám si vyzkoušel jeden z úkolů svých čtyř kamarádů, jež potvrzují, že chlap není sráč.

Proběhl se nahý po Staroměstském náměstí, příslušné video si můžete stáhnout na jeho webových stránkách, kde také „hází do placu výzvu“: Nebuď sráč! Dokažte si, že na to máte. Nechte se natočit a staňte se doživotním členem klubu jeho fanoušků!

Pokud jde o další knihy od Patrika Hartla, za přečtení stojí také Malý pražský erotikon (z r. 2014). Nejnovějším literárním přírůstkem Patrika Hartla jsou potom Okamžiky štěstí z roku 2016, ale jeho první kniha má kromě zábavy v sobě mnohem více hloubky. Posuďte sami!

„Myslíš, že bychom jako měli absolvovat nějaký bojový cvičení, abychom se občerstvili, jo?“

Šampóna to nadchlo.

„Proč ne? Malej testosteronovej refreshment by nám možná bodnul. Aspoň zjistíme, jestli už jsme úplně k ničemu nebo ne.“

Karel se zamyslel a tentokrát už na něm bylo vidět, že se mu ten nápad docela zamlouvá.

„Ty vole, ty seš magor.“

To už se ovšem Prvok rozzářil.

„Tak si můžeme zahrát takovou hru! Dáme si úkol, a kdo před ním neuhne, postoupí do dalšího kola. A kdo uhne, je sráč.“

Kluky to evidentně zaujalo a chvíli se jeden přes druhého bavili diskuzí, jak by taková hra mohla vypadat.“ (str. 55)

[su_spacer]

Prvok, Šampón, Tečka a Karel můžete koupit v e-shopu Knihy Dobrovský [su_button style=”soft” background=”#f98604″ size=”5″ center=”no” radius=”0″ url=”http://www.dpbolvw.net/click-7840684-12733240?sid=prvok-sampon-tecka-a-karel&url=https%3A%2F%2Fwww.knihydobrovsky.cz%2Fprvok-sampon-tecka-a-karel-9175″]Do obchodu[/su_button]

Prvok, Šampón, Tečka a Karel – recenze, hodnocení
5 (100%) 2 hlasů

Četli jste Prvok, Šampón, Tečka a Karel? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

      Přidat komentář

      Datafi.cz
      Logo