Recenze: Padesát odstínů šedi – S/M příběh na způsob Twilight ságy?

Poslední dobou se sérii Padesáti odstínů nelze vyhnout a všichni o ní mluví, v dobrém i ve zlém. Předtím, než všechny knihy odsoudíte, si je určitě přečtete. Možná zjistíte, že to není tak hrozné, jak soudí jiní. Ano, mohlo by to být lépe napsané, některé pasáže jsou vskutku uhozené, o Anastaziině „vnitřní bohyni“ nemluvě, ale za zkoušku to rozhodně stojí. Aspoň ze sebe neuděláte blbce, když budete tvrdit, že je to brak a přitom jste to vůbec nečetli.

Trilogie Padesát odstínů…

Autorkou románové trilogie je anglická spisovatelka E. L. James. První díl slavné trilogie s názvem Padesát odstínů šedi vydala tato na pohled nenápadná padesátnice v roce 2011 jako internetovou elektronickou knihu. Brzy nato se román stal světovým bestsellerem. E. L. James o svém soukromí příliš nemluví, ale dlouhá léta žije ve spokojeném manželství. Trilogii Padesát odstínů vydalo u nás nakladatelství XYZ.

Další díly nesou názvy Padesát odstínů temnoty a Padesát odstínů svobody, oba vyšly v angličtině roku 2012. První dva díly již byly zfilmovány a v roce 2018 se fanynky mohou těšit i na poslední film z této slavné řady. Velmi zvláštní vsuvkou této série je také autorčina kniha Grey, což je příběh Padesáti odstínů šedi vyprávěný však z pohledu pana Greye.

Film Padesát odstínů šedi

Ve filmu, který byl natočen v roce 2015, zazářila svůdná Dakota Johnson, která působila jako Anastazie velmi věrohodně, možná jen o trochu víc nevinně a submisivně, než jak ji můžeme znát z knihy. Christiana Greye si zahrál Jamie Dornan, který svou roli zvládl vskutku dobře, i když na první pohled nepůsobí zdaleka tak přitažlivě jako jeho knižní předobraz, není zase tak hezký, ale v tomto případě se ani není čemu divit. Těžko najít herce, který by jako z oka vypadl tomu „řeckému bohu“, jak ho autorka fantasticky vykreslila ve své knize. Christiane Grey je knižní ideál muže, dát mu podobu v reálném světě je zkrátka oříšek. Film je dobře natočen, ale jak to tak bývá, nevešlo se do něj vše. Je to svébytný příběh, stejně zajímavě vyprávěný jako kniha.

Pokud chcete poznat vztah Christiana a Anastazie více do hloubky, nezbude vám nic jiného, než si knihu opravdu přečíst. Není to tak hrozné, jak tvrdí mnohá kritika. Jistě, najde se mnoho „ale“, nesmíte zapomínat, že je to především románek pro ženy, ke všemu lehce pubertální a střelený, ale to patří k věci. Zajímavostí je, že hudba, kterou Anastazie a Christiane spolu v knize poslouchají, si pouštěla také autorka při svém psaní a pravidelně ke každé knize zveřejňovala „soundtracky“, které ji inspirovaly a korespondovaly s atmosférou různých scén, například píseň Sex on fire od Kings of Leon.

Fanfiction upírské Twilight ságy?

Kniha se velmi podobá filmu z roku 2002. V Sekretářce také najdete pana Greye (skutečně se tak jmenuje, jen jeho křestní jméno je Edward). Je to advokát. Hlavní hrdinkou filmu je Lee, která se vrací z psychiatrické léčebny (kde se léčila se sebepoškozováním) a najde si práci sekretářky u zmíněného advokáta. Už jen jejich první setkání na pohovoru zavání Padesáti odstíny šedi. Od začátku to mezi nimi jiskří. On má zvrácené choutky, ona se mu podvoluje. „Něco ve vás je,“ říká jí Grey, který je překvapený hloubkou citu, který v něm Lee probouzí. Stejná slova opakovaně říká Christiane i Aně, aniž by tím však myslel „lásku“, z takového vztahu rychle couvá zpět.

Vztah Lee a pana Greye se vyvíjí pomalu pod povrchem všedních pracovních dní, dokud jednoho dne nedostane pořádný výprask za své překlepy coby sekretářky. Edward Grey má za sebou také sérii S/M vztahů a zdá se být stejně nedobytným jako Christiane, který se nechce vázat. Pokud mám srovnat oba příběhy, Sekretářka je povedenější a uvěřitelnější, najdete v ní více vzrušení, a to navzdory tomu, že na vlastní sex si musíte počkat až na závěr jako na sladkou tečku. Inspirace tímto filmem mi připadá více než náhodná, možná si to autorka neuvědomila, ale musela film vidět a nevědomky pana Greye o pár let později vtělit do svých knih. Nevěřím, že se autorka inspirovala Twilight ságou a původně příběh pojala jako její fanfiction, jak tvrdí.

Jak začíná trilogie Padesát odstínů?

První knihou slavné série je Padesát odstínů šedi. Příběh vypráví Anastasie Steelová, mladá studentka literatury, která se shodou okolností ocitne v roli novinářky v kanceláři známého milionáře Christiana Greye. Ocitne není to správné slovo, spíše tam přistane na všech čtyřech a velmi neohrabaně začne vést s panem „Děsivým“ svůj špatně naplánovaný rozhovor, k němuž přišla jako slepá k houslím. Od první chvíle to mezi nimi jiskří, takže není divu, že ji brzy nato Grey znovu vyhledá a už ji nepustí ze svého vlivu.

Christiane je posedlý dominancí a kontrolou, proto je velmi potěšen (a překvapen zároveň), když zjistí, že je Anastazie ještě panna. Znamená to, že je „jenom jeho“, a to v každém ohledu. Než ji poznal, nikdy s žádnou ženou nespal v jedné posteli (bez sexu), nikdy žádnou ženu nepředstavil svým rodičům a nevzal ji s sebou jako doprovod na společenskou akci. Spolu zažijí spoustu „poprvé“ a ne vždy úplně romantické, na druhou stranu ne úplně nezajímavé. Christiane ji s sebou vezme až do oblak, má velice zajímavé „drahé koníčky“:

„Razantně zabouchne dveře. Jsem ráda, že je heliport osvětlený, jinak bych v tom malém kokpitu těžko něco viděla. Sedám si na určené místo a Christiane jde vedle mě do dřepu, aby mě připoutal. Jsou to čtyřbodové pásy, spínané dohromady v jedné centrální přezce. Oba horní mi utahuje tak, že se můžu sotva pohnout. Je tak blízko, plně soustředěný na to, co dělá. Kdybych se jen mohla předklonit, dotkla bych se nosem jeho vlasů. Voní tak čistě, svěže, nebesky, jenže já už jsem plně připoutaná k sedadlu a účinně zbavená možnosti pohybu. Letmo na mě jukne a usměje se, jako kdyby si vychutnával jeden ze svých tajných vtipů; oči mu jenom září. Je tak mučivě blízko. Když kontroluje jeden z horních popruhů, podvědomě zadržím dech.

„Jsi zajištěná, už mi neutečeš,“ zašeptá. „Dýchej, Anastazie,“ dodává tiše.

Zvedá ruku a zlehka se dotýká mé tváře, pomalu sjíždí prsty až k mé bradě a bere ji mezi palec a ukazováček. Nahýbá se a dává mi krátkou cudnou pusu. Ten nečekaný a vzrušující dotek jeho rtů mi způsobuje závrať a slastné trnutí od pasu dolů.

„Ten postroj miluju,“ vydechne zhruble.“ (str. 61)

Vztah Anastazie a Christiana je komplikovaný od první chvíle, ale možná k sobě přece jen najdou cestu. Jediným problémem bude, že Anastazie není tak submisivní, jak by Christiane potřeboval. A Christiane zase s velkými obtížemi naváže „normální“ něžný partnerský vztah, o který tolik stojí Ana. Je to velmi hravé čtení, jednoduché, hořko-sladké, milé, místy trochu praštěné a nerealistické. Rozhodně byste nečekali, že tuto knihu napsala dnes již čtyřiapadesátiletá žena, která pro udržení autenticity příběhu experimentuje doma s manželem a volá do prodejny aut, aby se ujistila, zda se na zadním sedadle nejmenovaného Audi dá provozovat sex. To si prostě musíte alespoň prolistovat.

[su_spacer]

Recenze: Padesát odstínů šedi – S/M příběh na způsob Twilight ságy?
5 (100%) 1 hlasů

Četli jste Padesát odstínů šedi? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

      Přidat komentář

      Datafi.cz
      Logo