Recenze: Než jsem tě poznala – romance bez happy endu

Předně Než jsem tě poznala – je to veskrze ženský román, to znamená, že zde sice není mužům vstup zakázán, ale z komentářů náhodných mužů k této knize je znát, že je tento příběh unudil k smrti. Jedná se tedy spíše o romantiku pro ženy, ale dobrá zpráva je, že přiroste k srdci i ženám, které romantiku nemusí.

Tento příběh je jedna z mála romancí, které jsou dobře napsané a působí věrohodně, střízlivě, neutápí se v lepkavém sentimentu a zapojuje do hry city poměrně vkusně. Tato kniha by se spíš měla jmenovat „Proč jsme se nepotkali dřív?“, ale to by asi nebylo tak chytlavé a odpověď na otázku si doplníte sami. (Jednoduše by si tehdy nepadli do oka.)

V čem je Než jsem tě poznala jiná?

V čem je tato romance jiná než ostatní? Hlavní hrdinka, Louisa Clarková, není typická blondýnka oděná do nejnovějších módních výstřelků z obálek časopisů. Nebýt jejího výstředního stylu oblékání by vyhlížela nanejvýš tuctově. Je praštěná, po vyhazovu z kavárny „Mazaná houstička“ si nemůže najít práci a ve vztahu s dlouholetým přítelem Patrickem jí to povážlivě skřípe.

Hlavní hrdina, Will Traynor, také není dokonalý, dříve velký milovník adrenalinu, bohatý. Kvůli nehodě, kterou sám nezavinil, se ocitá na vozíčku, sužují ho deprese a od pasu dolů je mrtvý (vlastně je to kvadruplegik, ale víte, jak to myslím).

A tak se tito dva naprosto rozdílní cvoci potkají, nejprve jde výhradně o pracovní vztah, ale jiskřit to začne poměrně brzy. Těžko říct, kdo komu změní život víc. Zbaví se Will depresí? Naučí se Louisa žít odvážně? Jejich slovní přestřelky jsou komické, budete se pořád nahlas smát. Na konci knihy vám do zpěvu nebude, ale pobrečíte si a život půjde dál. Nachystejte si čokoládu a balíček kapesníčků.

„Nemá cenu, abych se snažila vypadat konvenčně. Jsem malá, tmavovlasá a podle táty mám „skřítkovský obličej“. Rozhodně tím nemyslí nic hezkého. Nejsem ošklivá, ale myslím, že by mě nikdo neoznačil za krásnou. Nemám v sobě takovou tu grácii. Patrick mi říká, že jsem kočka, když si chce vrznout, ale on je tomhle docela průhledný. Známe se už skoro sedm let.

Bylo mi šestadvacet a vlastně jsem nevěděla, co jsem zač. Dokud jsem nepřišla o práci, vůbec jsem o tom nepřemýšlela. Předpokládala jsem, že si vezmu Patricka, porodím pár dětí a budu bydlet jen o pár ulic dál, než kde jsem bydlela vždycky. Kromě exotického vkusu v oblékání a nepříliš vysoké postavy na mně není nic, co by mě nějak výrazně odlišovalo od lidí, které běžně potkáváte. Asi byste mi ani nevěnovali druhý pohled. Obyčejná holka, co žije obyčejný život. A mně to vlastně vůbec nevadilo.“ (str. 25)

A jak si vede filmové zpracování? Hlavní roli získala ve filmu herečka Emilia Clarke, kterou známe především ze středověké zombie fantasy Hry o trůny coby Daenerys Targaryen – překrásnou dračí královnu. Jako brunetku byste ji vůbec nepoznali, ale i tak je ozdobou tohoto jinak lehce průměrného romantického filmu. Willa Traynora zase hraje Sam Claflin, Finnick Odair z Hunger Games. Zkrátka hvězdná dvojka, zamilujete se do nich na první pohled. Film se trochu více než originál utápí v klišé a sentimentu, Emilia opakovaně dělá úplně nepochopitelné grimasy, ale je krásná a za tu podívanou to stojí. V českých kinech byl film k vidění v létě minulého roku. Kdo nestihnul kino, může film zhlédnout online na internetu, kde je také volně ke stažení.

Než jsem tě poznala - obal knihy

Než jsem tě poznala – obal knihy

Kniha Než jsem tě poznala vyšla poprvé ve Velké Británii roku 2012, v roce 2015 vyšlo potom její pokračování s názvem Život po tobě. Jojo Moyes, autorka románu, je britská spisovatelka, autorka romancí, které se ihned po vydání stávají světovými bestsellery a za svoji práci získala řadu literárních cen. Vystudovala žurnalistiku a psala pro prestižní deníky The Independent a The Daily Telegraph, což mnohé napoví o jejím psaní – její romance jsou na vyšší úrovni než tuctový brak a otevírají tabuizovaná témata.

Recenze: Než jsem tě poznala – romance bez happy endu
5 (100%) 4 hlasů

Četli jste Než jsem tě poznala? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

1 Comment
  1. Podle mě je dobrá kniha i film. Ano – většinou je pro čtenáře knihy film zklamáním, bohužel nejde o přesnou napodobeninu knihy, což by vydalo na celý seriál, nýbrž jen o film na námět dle knihy.

    Přidat komentář

    Datafi.cz
    Logo