Mnich, který prodal své ferrari – recenze 2 v 1

Paulo Coelho o knize řekl: „Tato kniha pomáhá lidem na celém světě objevovat štěstí.“ Mnich, který prodal své ferrari, je rozhodně velmi chytlavý název pro knihu o duchovním růstu. Nabízí jen další módní recept na štěstí, nebo je v ní mnohem víc užitečného? Od doby, kdy kniha poprvé vyšla, roku 1997, si získala stejně tolik fanoušků jako odpůrců, byla přeložena do 43 jazyků a přečetly ji miliony lidí po celém světě.

Advokát Julián Mantle, ochotný pracovat i 18 hodin denně a večery trávit se „sexy modelkami“ a divokými večírky s burzovními makléři, vypadá ve svých 35 letech na 70. Zmáhá ho nadváha, jeho osobní život stojí za nic a v práci si sice vydobyl slušné renomé, ale poslední dobou jeho výkonnost klesá. Co se musí stát, aby se vše vrátilo do pořádku? Do doby, kdy byl mladý a nadšený student práv?

„A pak se to stalo. Těžký infarkt porazil Juliána na zem a připomněl mu jeho smrtelnost. (…) Když mu jeho lékař dal na vybranou – buď se vzdá svého povolání, nebo života – spatřil v tom obrovskou příležitost nechat v sobě znovu vzplanout oheň, který v něm hoříval, když byl mladý. Oheň, který vyhasl, když pro něj právo přestalo být potěšením a stalo se jen obchodem.“ (2009, str. 13, 19)

Julián se chytá životní výzvy, na radu lékaře všeho zanechá, vzdá se všeho včetně svého červeného ferrari a odjede do Indie najít smysl svého života. V Himalájích se setkává s mnichem Yogim Ramanem, který ho zavede do vesnice z květin, do Sivany. A právě tam začne jeho velká osobnostní proměna. Stane se mnichem a jeho povinností je předávat poselství sivanských mudrců dál do světa. Tato kniha o velkém duchovním přerodu vám možná změní život. Záleží na tom, jakého jste založení.

Recenze pro potenciální fanoušky

Kniha Robina S. Sharmy, která vyšla r. 2009 v češtině v nakladatelství Rybka Publishers, si určitě získá ty, kteří nedají dopustit ani na zmíněného spisovatele Paula Coelha nebo na příběh Tajemství, který je nejen poutavou „biblí“, ale i oblíbeným filmem. Mnich, který prodal své ferrari, je také plný mystických příběhů, jež vysvětlují každodennost a tajemství štěstí z perspektivy „zákonitostí vesmíru“. Pokud je toto váš šálek kávy, pusťte se směle do čtení.

Každý může v sobě najít nevyčerpatelnou studnici energie na to, aby si vyšlapal cestu ke štěstí. Kniha vám může skutečně pomoci najít smysl života, vybudovat zdravé návyky, prohloubit vědomí a naučí vás být šťastnými. Ano, být šťastný je totiž umění, kterému je třeba se naučit. Není to snadná cesta, ale ani nemožná. Sharma vám ukáže, jak na to. Poskytne vám konkrétní metody, jak toho docílit.

Styl psaní je v knize velmi rozvláčný, ale zábavný, jednoduchý, návodný a poučný. Kdo bude hledat jednoduchá řešení, bude zklamán. K osvícení a změně života je potřeba tvrdé práce, nestačí si knihu pouze přečíst, ale začít podle ní žít. To z příběhu udělalo bestseller.

Recenze pro potenciální odpůrce

A pak jsou tu skeptici. Na Paula Coelha už jste alergičtí a z Tajemství vám tekly slzy proudem, pochopitelně ne z dojetí. Mnich, který prodal své ferrari, je bohužel podobná story. Kdo je Julián Mantle? Neohrožený Matlock, superstar soudních síní, která v justiční aréně a v kanclu tráví 18 hodin denně, až ji z toho raní infarkt (jaké překvapení). Matlock tedy prodává své ferrari a odjíždí coby novopečený baťůžkář do Indie. Proboha, proč zrovna tam? To je tajemství vesmíru. Nebo spíše módní trend. Každopádně namísto voňavky Bruno Banani od nynějška už bude používat výhradně bio olejíčky, prolévat se čajem a pěstovat jógu.

Už nebude hvězdou soudních síní, místo toho bude řečnit o svém „prozření“, že pracovat 18 hodin denně, zbylých 6 hodin věnovat promiskuitě, přejídání a kouření doutníků zřejmě není „ten nejlepší nápad“. Dojde k „dechberoucí“ pravdě, že když si udělá roční dovolenou v Indii, bude jíst zeleninu, pít čaj, čuchat k růžím, cvičit a meditovat, bude vypadat a cítit se lépe. Věřili byste tomu? Proč ne, tato cesta vede ke štěstí, ale to snad ví každý. Skeptikům tento druh knihy lahodit prostě nebude, proto ji hodnotím na 50 % – buď ji budete milovat, nebo s povzdechem ignorovat.

[su_spacer]

Knihu Mnich, který prodal své ferrari můžete koupit v e-shopu Knihy Dobrovský [su_button style=”soft” background=”#f98604″ size=”5″ center=”no” radius=”0″ url=”http://www.dpbolvw.net/click-7840684-12733240?sid=mnich-ktery-prodal-sve-ferrari&url=https%3A%2F%2Fwww.knihydobrovsky.cz%2Fmnich-ktery-prodal-sve-ferrari-10915″]Do obchodu[/su_button]

Mnich, který prodal své ferrari – recenze 2 v 1
4.3 (86.67%) 3 hlasů

Četli jste Mnicha? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

      Přidat komentář

      Datafi.cz
      Logo