Hledání Aljašky a „velkého Možná“ – recenze, hodnocení

Hledání Aljašky je velmi zdařilý román pro teenagery od slavného amerického autora Johna Greena. Hledání Aljašky (2005, USA) je spisovatelova prvotina, jako bestseller proslula také jeho další kniha s názvem Hvězdy nám nepřály. Oba romány vyšly v češtině poprvé roku 2013 pod taktovkou Knižního klubu.

„Tady tenhle chlápek,“ řek jsem ve dveřích do obýváku. „Francois Rabelais. To byl básník. A jeho poslední slova zněla: „Jdu hledat velké Možná.“ Proto tam jedu. Abych nemusel čekat až do smrti, než začnu hledat velké Možná.“ (str. 11)

Obsah románu Hledání Aljašky se dělí na dvě kapitoly: předtím a potom. Hlavním protagonistou je Miles Halter alias Váleček, který přijde do internátní střední školy Culver Creek hledat svoje „velké Možná“. Válečkovým koníčkem je neustálé rozšiřování sbírky „předsmrtných prohlášení“ slavných lidí. Jeho spolubydlící Chip Martin alias Plukovník utíká na internát před sadistickým otcem a stává se nejlepším kamarádem Válečka. Jen o pár dveří dál se však nachází hlavní důvod, proč byla kniha napsána: Aljaška Youngová.

Po příchodu na novou školu se Váleček musí naučit pravidlům úplně jiného světa. Zalepený izolepou je hozen do jezera a jen zázrakem přežívá. Tak začínají spory s ostatními spolužáky, které už tak nějak patří k „americké střední“. Na internátu se naučí kouřit, pít, přichází na řadu i první sexuální zážitky, šíleně vyhrocené situace a úžasné rozhovory (nejen) s Aljaškou.

Takto líčí Váleček své osudové seznámení s Aljaškou na internátní škole Culver Creek, kde je seznamuje Plukovník: „Aljaško, to je Váleček. Váleček se učí nazpaměť slavná poslední slova. Válečku, to je Aljaška. V létě jí mačkal nějaký kluk prso.“ „Vykročila ke mně se vztyčenou rukou, na poslední chvíli jí cukla dolů a stáhla mi šortky.“

Po zábavném a relativně bezstarostném začátku čtenáře zpraží kapitola druhá. Na scénu vstupuje smrt – hlavní téma, kterého se autor drží i v další slavné knize. Co se stane potom? Najde Váleček svoje velké Možná? Jakou úlohu v tom sehraje půvabná Aljaška?

Spisovatel John Green žije v americkém státě Indiana ve městě Indianapolis se svou ženou a synem Mikem. Kromě své kariéry spisovatele je společně se svým bratrem Hankem jednou z tváří Vlogbrothers na webu Youtube.com. Autor obdržel mnoho amerických literárních cen a jeho knihy se stále drží na příčkách bestsellerů doma v Americe i v zahraničí.

[su_spacer]

Hledání Aljašky můžete koupit v e-shopu Knihy Dobrovský [su_button style=”soft” background=”#f98604″ size=”5″ center=”no” radius=”0″ url=”http://www.kqzyfj.com/click-7840684-12733240?sid=hledani-aljasky&url=https%3A%2F%2Fwww.knihydobrovsky.cz%2Fhledani-aljasky-641390″]Do obchodu[/su_button]

Hledání Aljašky a „velkého Možná“ – recenze, hodnocení
5 (100%) 2 hlasů

Četli jste Hledání Aljašky? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

      Přidat komentář

      Datafi.cz
      Logo