Recenze: Dívka ve vlaku – napětí pod polštář

Sáhnete-li po této knize, čeká na vás sice „ženský“ příběh, ale především thriller jako vyšitý. Napětí a emoce z ní jenom prýští. Není to tuctová záležitost, své pětihvězdičkové hodnocení si Dívka ve vlaku rozhodně zaslouží. Je to neodložitelná kniha. Raději si pro ni vyhraďte víkendovou noc, protože vám nedá spát, dokud se nedoberete konce. I u filmu si budete kousat nehty.

Dívka ve vlaku se stala bestsellerem

Ihned po vydání se kniha stala bestsellerem. Získala rovněž titul „knihy roku 2015“. O rok později byla Dívka ve vlaku zfilmována, film je relativně dobře hodnocen stejně jako samotná knižní předloha. U nás kniha vyšla v nakladatelství Ikar a brzy se dočká dalšího vydání.

Hlavní protagonistkou příběhu je pětatřicetiletá Rachel, po dvou letech stále ještě zlomená po rozchodu s manželem Tomem, závislá na alkoholu, dlouhodobě bydlící u své kamarádky Cathy, která nemá to srdce jí říct, aby se sebrala a odešla.

Příběh se odehrává v roce 2013, sledujeme Rachel při její pravidelné jízdě vlakem do Londýna. Dívá se vždy pozorně z okna a všechny domy, scenérie i lidi zná už zpaměti. Některým dává dokonce i jména. Jasona a Jess má nejraději, mladý atraktivní pár. Jezdí vlakem kolem jejich domu, vídá je na jejich terase.

Kdysi Rachel bydlela jen o čtyři domy vedle nich, proto ta zvědavost. Před dvěma lety odešla, oni se potom nastěhovali vedle. Tom, bývalý manžel, v jejich dříve společném domě, nyní bydlí s Annou, se kterou má dítě.

Rachel tak vždy jezdí i kolem svého bývalého domova a nikdy se neubrání pohledu do jeho oken. Příběh Rachel je melancholický, prodchnutý vzpomínkami na Toma, nedokáže se odpoutat od minulosti. Jason a Jess, kteří bydlí jen kousek vedle, jí připomínají šťastné chvíle s Tomem:

„Jsou tím, čím jsem  bývala i já, jsou Tom a já před pěti roky. Jsou tím, co jsem ztratila, jsou vším, co chci být.“ (str. 20)

Když Rachel vypráví, pohltí vás její melancholie:

„Už holt nejsem to děvče, co kdysi. Přestala jsem být žádoucí, svým způsobem jsem odpudivá. Nejde jen o to, že jsem přibrala a obličej mám oteklý od pití a nedostatku spánku: spíš jako by lidé viděli, že jsem celkově utrpěla nějakou újmu, čtou mi ji z tváře, z držení těla, z toho, jak se pohybuju.

Když jsem si minulý týden šla jednou večer pro sklenici vody, vyslechla jsem, co si v obýváku povídala Cathy se svým přítelem Damienem. Stála jsem na chodbě a špicovala uši: „Je osamělá,“ říkala zrovna Cathy. „Dělám si o ni vážné starosti. Když je člověk furt sám, moc mu to nesvědčí.“ Pak dodala: „Nenašel by se někdo u tebe v práci? Anebo v ragbyovém klubu?“ Damien opáčil: „Pro Rachel? Neblbni, Cath. Takhle zoufalej snad není nikdo.“ (str. 20-21)

Rachelin čas ubíhá do ztracena, utápí se v depresích a alkoholu. Až se jednoho dne něco stane jejím oblíbeným postavičkám odvedle, jejichž život si ve své fantazii přitom vykreslila jako idylický. Jess (Megan) se pohřešuje.

Rachel se zaplétá do jejich příběhu a záhy se ocitá v hledáčku policie. Její sokyně Anna se nápadně podobá Jess. Navzdory tomu, jak Rachel sama sebe vidí, vám nebude připadat nesympatická. Je zlomená, chová se sebedestruktivně a iracionálně. Je to notorická alkoholička a trpí výpadky paměti, které ji znepokojují. To, čeho se dopouštěla minulou noc, se dozvídá až s odstupem hodin, zpravidla od Toma.

Bojí se, čeho je schopna v podnapilém stavu, kdy není při smyslech. Není to však jenom příběh Rachel, který vás zaujme. V dalších částech vypráví i zmíněné ostatní ženy – Anna a Megan (alias Jess). Anna, která zcvokatěla na mateřské a trápí ji „všudypřítomná“ Rachel, která pořád kontaktuje Toma. Megan, jejíž život není tak růžový, jak Rachel doufá.

Zápletka je zajímavá, má to spád a příběh si udrží vaši pozornost až do konce. Není to nijak intelektuálně náročné čtení, ale je bravurně napsané a promyšlené. Konečně budete mít v ruce bestseller, který si svůj úspěch skutečně zaslouží, reklama totiž mnohdy není všechno.

Navzdory tomu, že v knize převažuje ženské vnímání a spolu s tím i ženský styl vyprávění (velmi introspektivní), si dle dostupných hodnocení Dívka ve vlaku získala i mužské čtenáře. Rozbijte prasátko, tuto knihu musíte mít. A pokud vám kniha bude málo, ke stažení je volně dostupný i zmíněný film, Dívku ve vlaku tak můžete shlédnout online. Film je velmi dobře natočen, bude vám běhat mráz po zádech. Knižní předloha je ovšem o fous lepší.

Recenze: Dívka ve vlaku – napětí pod polštář
5 (100%) 1 hlasů

Četli jste knihu Dívka ve vlaku? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

      Přidat komentář

      Datafi.cz
      Logo