Dívka v ledu je prvním dílem ze série s šéfinspektorkou Erikou Fosterovou v hlavní roli. O tom, že Robertovi Bryndzovi detektivní žánr perfektně sedí a je v něm jako doma, svědčí velký úspěch knihy u nás i v zahraničí, je to světový bestseller. Na co se můžete v příběhu těšit, bude vám tato detektivka sympatická a kdo je u všech všudy Robert Bryndza?
Dívka v ledu vyšla v loňském roce v nakladatelství Grada a začátkem roku se na pultech knihkupectví objevilo také její velice slibné pokračování. Jedná se o detektivní román s gradujícím napětím, při jehož čtení vás bude mrazit v zádech.
Děj velmi rychle odsýpá a některé pasáže odhalují chladnokrevné myšlenky zločince a do očí bijící třídní rozdíly. Nebudete se od knihy moci odtrhnout, dokud ji nedočtete do konce. Hlavní postava detektiv šéfinspektorka Erika Fosterová zaujme čtenáře svoji komplikovanou osobností, houževnatostí a svéhlavostí. Děj vás naprosto pohltí, protože autor neztrácí čas zdlouhavými popisy prostředí a postav, soustředí se spíše na dynamičnost dialogů a událostí. Odhalení skutečného vraha pro vás bude velkým překvapením.
Hlavní dějová linie je jednoduchá a skrývá mnohá tajemství. V parku v jižním Londýně je nalezeno pod ledem tělo mladé ženy z vyšší společenské vrstvy. Detektiv šéfinspektorka Erika Fosterová se případu ujme a zjišťuje, že souvisí s vraždami tří prostitutek, jejichž mrtvá těla neznámý vrah ukryl do ledu. Britský autor Robert Bryndza nosí příjmení svého slovenského manžela. To je zároveň věc, která se do příběhu promítá, a sice autorova sexuální orientace. Klíčové postavy jsou také homosexuálové, a to včetně hlavní vyšetřovatelky. Zároveň se v příběhu objevují postavy ze Slovenska, okrajově si v příběhu vyslechnete příběhy přistěhovalců „z východu“, není bez zajímavostí, že Fosterová má také slovenské kořeny. S příběhem to velmi úzce souvisí.
„Chyť mě, jestli to dokážeš,“ zamumlala. Zhluboka se nadechla a vyrazila přes silnici – jenže se jí zaklínila noha mezi silnými kořeny stromu, které si prorazily cestu dlažbou. Kotníkem jí projela bolest, jak si ho zvrtla. Ztratila rovnováhu a když bokem narazila do obrubníku, psaníčko a telefon jí prudce vyletěly z ruky. Spadla do silnice a hlavou se s dutým bouchnutím udeřila o asfalt. Omámeně ležela v záři reflektorů.
Když světla zhasla, Andrea se ponořila do tmy.
Slyšela, jak se otevírají dveře, a pokusila se vstát, ale silnice pod ní se nakláněla a točila. V zorném úhlu se objevily nohy v modrých džínách…“ (str. 12, 2016)
Robert Bryndza je britský spisovatel a také scénárista, který v Londýně vystudoval Guilford School of Acting, v roce 2007 představil svoji slavnou hru Branko & Branka, ve které si sám zahrál a která sklidila úspěch na divadelním festivalu v Edinburghu. Po řadě úspěších na poli scénáristiky se začal věnovat také psaní. Jeho prvotinou byly E-maily Coco Pinchardové. Spolu s manželem, s nímž žije střídavě v Londýně a na Slovensku, napsal v r. 2012 knihu Mrcha Hollywood. Témata knih se různí, nejedná se zdaleka jen o detektivky, ale i o milostné příběhy ze života plné dramatických zvratů. Bryndzovy knihy mohu více než doporučit!
Četli jste Dívku v ledu? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.