Bábovky Radky Třeštíkové mají příjemně trpkou příchuť

Nedávno se na pultech knihkupectví objevila v pořadí 3. kniha Radky Třeštíkové, z toho 1. povídková kniha české autorky. Radka Třeštíková dříve psala blog časopisu Respekt, publikovala také články na webových stránkách Psychologie.cz a v ženském časopisu Elle.

Ačkoliv by se podle obálky její nejnovější knihy mohlo zdát, že se jedná o lehkou a veselou četbu, opak je pravdou.  Příběhy jsou komplikované, někdy smutné, plné bolesti, ale i prchavého štěstí, tak jako život sám. V knize Bábovky naleznete 12 povídek – 12 ženských osudů, které se nějakým způsobem znají a jejich životy se navzájem prolínají.

Děj knihy Bábovky se odehrává během 12 měsíců, každý měsíc se čtenář setkává s jinou ženou a poznává její typické potíže a jí “vyhrazená” milostná dramata. Jednotlivé povídky na sebe navazují, takže dohromady tvoří ucelené literární dílo.

Je to velice čtivý a hodnotný román o ženách a nejen pro ženy, ale i pro muže, protože odhaluje ženské nitro, věci, s nimiž se ženy svým prostějškům příliš nesvěřují. Třeštíková se v knize věnuje lásce, nevěře, milenkám a manželkám. Přináší zajímavý pohled na mezilidské vztahy, a to s nadhledem a ironií, které jsou autorce vlastní.

Kniha, která vyšla v nakladatelství Motto stejně tak jako předchozí tituly, je sice velmi jednoduše a srozumitelně napsaná, ale nečekejte klasickou “červenou knihovnu”, i když je to svým způsobem ženská literatura.

V tom je markantní rozdíl. Příběh není v žádném případě sluníčkový, vypráví o skutečném životě reálných postav, s podobnými typy lidí se běžně v životě setkáte. Každá povídka nese jméno ženy, o níž se vypráví. Je docela dobře možné, že se v některé z nich najdete. Takto Radka Třeštíková vypráví příběh Rebeky jejími vlastními očima:

“Martin se nakloní k mému uchu a zašeptá: “Mám na tebe chuť.”

Žádné miluju tě nebo aspoň mám tě rád, stal se ze mě obyčejný párek v rohlíku dole v přízemí za deset korun. (…) V autě zapnu rádio a dívám se z okýnka na mladý pár, co právě odjíždí z parkoviště domů, než nasedli, tak se letmo políbili, ale možná že ve skutečnosti to žádný pár není a není žádné jejich společné doma, možná je to taky jen milenka a nevěrný manžel, co jí za chvíli v bytě smontuje noční stolky, oba dva, i když by vlastně stačil jen jeden.

Martin mi položí pravou ruku na stehno a stiskne, asi abych se už nezlobila, a málem kvůli té nepozornosti srazí nějakou babku na přechodu.” (str. 9-10, 2016)

Pokud máte rádi oddychovky a sluníčkové románky pro ženy, možná budete z četby zklamaní. Autorka se snaží vyprávět pravdivé příběhy a pravda někdy bolí. Budete zaskočeni tím, že konec knihy je velmi nejednoznačný, nabízí spoustu otázek a námětů na přemýšlení. Život samotný ovšem nenabízí jednoduché konce a rozuzlení. Jste přemýšliví a rádi si přečtete něco “jiného”, co se odlišuje od mainstreamu? Ponořte se do příběhů Radky Třeštíkové.

Další knihy Radky Třeštíkové

Úplně prvním literárním počinem Radky Třeštíkové byl román Dobře mi tak, který vydala roku 2014. Další kniha vyšla o rok později, r. 2015, pod názvem To prší moře, tato kniha se dočkala velkého úspěchu u čtenářů, proto ji řadíme mezi bestsellery. Na konci května tohoto roku (2017) se můžeme všichni těšit na další knihu s názvem Osm, která bude mít podle nejnovějších informací kromě romantiky také detektivní zápletku.

Bábovky Radky Třeštíkové mají příjemně trpkou příchuť
4.6 (92.5%) 8 hlasů

Četli jste Bábovky? Líbila se vám recenze? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

4 Comments
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Add your review
 1. Reply
  holkamodrookata 28.3.2017 at 7:53

  Pěkná recenze. Vidím, že máme podobný vkus 🙂

 2. Reply
  Soňa - Čtení pro radost 30.3.2017 at 22:48

  Krásná recenze! Těší mě, že i po všech kritikách, které se objevovaly, nejsem jediná, kdo si čtení užil. 🙂
  Já se teď těším na knížku, kterou teď pí. Třeštíková píše 😉

 3. Úžasná kniha. Miluji detektivky a jen jsem si je potřebovala proložit něčím “měkčím”. Přečetla jsem ji jedním dechem a doporučila všem svým milým ?

  Přidat komentář

  Datafi.cz
  Logo