iPhone X – seznamte se s telefonem roku 2017

Už jsme si zvykli, že na nás společnost Apple vždycky vytáhne nějakou žhavou novinku a nový smartphone v podobě iPhone X, který je už jedenáctou generací není výjimka. Seznámit jsme se s ním mohli 12. září 2017, když byl spolu s iPhone 8 a iPhone 8 Plus představen ve Steve Jobs Theater v novém sídle Apple Parku. Tato trojice je novou vlajkovou lodí, kterou si pro letošní rok Apple připravil.

Dokonce i generální ředitel Tim Cook, který tuto trojku osobně představil, nastínil, že současné smartphony budou v podstatě určovat směr, jak budou mobilní telefony v budoucnu vypadat, fungovat, zkrátka kam se během následujících 10 let vyvinou.

Na co bychom si měli pomalu, ale jistě zvykat je fakt, že budoucí telefony (smartphony) budou přicházet o fyzická tlačítka, která s každým novým modelem postupně mizí jedno po druhém, naopak OLED displej bude stále větší a zabere celou přední část mobilu.

Ostatně během představení iPhone X se ukázalo, že je to úplně první iPhone, u kterého bylo zcela odstraněno typické tlačítko Home. Novinkou tak je, že místo tohoto tlačítka jsou jeho funkce zastoupeny pomocí gest. Zahájení prodeje iPhone X je plánováno na 3. listopad 2017, kdy proběhne první a druhá vlna.

Apple iPhone X má minimální rámečky

Minimalizace se stala velmi oblíbenou činností a platí to i u smartphonů, neboť jde o první model iPhonu, který má naprosto minimalistické rámečky, až to vypadá, že je to jen holý displej bez jakýchkoliv rámečků. Tak trochu se podobá Essential Phone. Společnost Apple ho pojmenovala Super Retina Display o velikosti 5,8″ a OLED panelem. Samozřejmostí je i podpora Dolby Vision a HDR10.

Nový iPhone X odemknete vlastní tváří

Další zajímavostí je, že zmizelo odemykání pomocí čtečky otisků prstů tzv. Touch ID a místo toho přibylo Face ID, což znamená, že nový iPhone X budete odemykat za pomocí skenu vaší tváře. Apple tak ukazuje, jak se budou mobily odemykat v budoucnu.

Přední strana je vybavena infračervenou kamerou a několika senzory, aby bylo rozeznání obličeje správné. Face ID funguje všude tam, kde předtím fungovalo touchID. S jeho pomocí potvrzujete třeba aplikace, pracuje také v Apple Pay. Čtečka otisků prstů je tímto minulostí.

Apple iPhone X

Apple iPhone X

Nové technologie a iOS 11

Zásluhou senzorů se na přední straně objevila úplně nová funkce Animoji. Ta vám umožní animovat emotikony přesně podle toho, jaký budete mít výraz ve tváři. Součástí novinek jsou i mnohé pokročilé masky určené pro sociální sítě. Výdrž baterie je na tom podobně jako u iPhone 7.

Pokud jde o primární kameru, patří k těm nejlepším, jaké kdy Apple vytvořil. Je to duální 12Mpx snímač vybavený novým teleobjektivem i optickou stabilizací. Ve spolupráci s digitálním zoomem se dá objekt při pořizování fotek přiblížit až 10x, zatímco u videa 6x. Světelnost je f/1,8 a f/2,4. Režim portrétu je tak mnohem lepší, když je pozadí rozostřeno přirozeně. To samé bude dostupné i pro přední kameru.

Co uvítáte je přehledné prostředí iOS na iPhonu X, které má navíc zcela jednoduché a příjemné ovládání. Pod kapotou se skrývá výkonný čip A11 Bionic s neuronovým enginem. Veškeré aplikace tak využijí vlastnosti nejen hardwaru, ale také zmíněného čipu.

Jak jsem již zmínila, iOS 11 ověří uživatele pomocí Face ID, takže jsou vaše data bezpečně uložena, neboť bez skenu vašeho obličeje se k nim nikdo nedostane. Jistě uvítáte i podporu tzv. bezdrátového nabíjení ve standardu Qi. Takovou nabíječku už dnes běžně získáte.

Apple iPhone X cena a typy

Nový iPhone X dorazí na trh hned ve dvou barevných verzích a obě vypadají velmi elegantně. Tou první je stříbrná verze a tou druhou vesmírně šedá. Dvě varianty nabízí i co se týká úložiště, jednou z verzí je 64GB, druhá má 256 GB.

Zapomenout nesmíme ani na cenu, která bude začínat na 29 990 Kč u iPhone X 64GB, zatímco 256GB pořídíte za 34 490 Kč. U nás by měl být prodej zahájen 3. listopadu, což avizují i jednotlivé internetové obchody.

Příslušenství a doplňky

Ve chvíli kdy se rozhodnete pořídit si nový iPhone X, začněte přemýšlet i o tom, jaké si k němu pořídíte příslušenství. Potřebujete pouzdro (obal, kryt), náhradní baterii, nabíječku, tvrzené ochranné sklo nebo nějaké jiné příslušenství? Nabídka je bohatá, stačí si jen vybrat podle vkusu a potřeby.

Pouzdra a obaly

Kryty, obaly a pouzdra můžete mít v mnoha variantách, ať už jako zadní kryt, kdy bude zadní stěna smartphonu zlatá, růžová nebo třeba vzorovaná. Pak jsou tu knížková pouzdra, kam iPhone jednoduše zacvaknete a obal zavřete jako knihu. Z barev je hezká červená, modrá, zlatá a špatně nevypadá ani černá.

Tvrzené sklo

Tvrzená skla jsou hojně vyhledávaným zbožím, protože dokážou ochránit telefon proti mechanickému poškození, zejména před nechtěným rozbitím displeje, jehož výměna stojí až několik tisíc korun. Zároveň s tím je displej lépe viditelný, nedochází k jeho poškrábání, lépe se ovládá a obraz je kontrastnější.

Nabíječka s baterií

Klasickou nabíječku sice dostanete jako součást balení, ale můžete si dokoupit ještě dobíječku do auta, náhradní do sítě nebo rychlonabíječku. U nového telefonu to sice není nutné, ale i tak stojí za to zmínit, že si lze dokoupit i náhradní baterii, což ovšem uvítáte spíše až poté, co nebude váš hový iPhone X v záruce.

Ostatní příslušenství

Zejména ti jedinci, kteří tráví většinu dne v autě, by měli zakoupit kvalitní držák do auta a handsfree sadu, aby mohli telefonovat i za jízdy, ale neohrozili silniční provoz nebo si nevysloužili zbytečně pokutu. Skvělá jsou také sluchátka, pokud si chcete třeba během čekání na MHD zkrátit čas a poslechnout si oblíbenou hudbu.

Hodit se bude i kabel k PC, aby se dala přetáhnout videa a fotografie ze smartphonu do počítače, případně se to dá řešit i prostřednictvím paměťových karet, kdy se dají fotky i videa uložit přímo na ně a přenést do PC přes čtečku těchto karet.

Příslušenství je skutečně rozsáhlé a záleží na každém z vás, co bude potřebovat nebo chtít. Někdo se spokojí jen se základním vybavením, které dostane jako součást originálního balení, kde je ve standardně mobil, baterie, nabíječka a sluchátka. Tak či tak, vybírejte pečlivě a hlavně jen ty kousky, které jsou přímo určené pro nový přírůstek v rodině Apple, kterým je iPhone X.

iPhone X – seznamte se s telefonem roku 2017
4.4 (87.5%) 8 hlasů

Vyzkoušeli jste už Apple iPhone X? Líbí se vám článek? Podělte se s námi o své hodnocení v diskuzi pod článkem.

      Přidat komentář

      Datafi.cz
      Logo